پنج‌شنبه , جولای 25 2024

قاهره: هرگز ارتباطمان را با تهران قطع نکردیم

سخنگوی وزارت خارجه مصر با پرداختن به آخرین تحولات تهران و قاهره گفت که روابط با ایران در هیچ مرحله ای قطع نشد.

احمد ابوزید، سخنگوی وزارت خارجه مصر در گفت وگو با شبکه سی بی سی تاکید کرد که تماس‌ها با ایران همواره بوده اسست و در هیچ مرحله‌ای قطع نشده است.

وی گفت که در روابط با ایران در بسیاری از مسائل پیشرفت حاصل شده است.

سخنگوی وزارت خارجه مصر تاکید کرد که ایران کشوری بزرگ در منطقه است و منافع منطقه ای دارد و قاهره نیز خواهان ایجاد فضای مثبت است و به حاکمیت کشورها و اراده ملت ها احترام می گذارد.

ابو زید خاطرنشان کرد که کشورش به دنبال تقویت ثبات در منطقه است و اگر رویکرد این است، فکر می کنم که این روابط به طور واضح و علنی گسترش خواهد یافت.

سخنگوی وزارت خارجه مصر همچنین تاکید کرد: قاهره در تهران دفتر حفاظت منافع دارد و تهران نیز در قاهره دفتر حفاظت منافع دارد. امیدوارم تعامل با چنین اموری با وضوح و شفافیت و آرامش انجام شود.

اخیرا حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در پاسخ به سوالی در ارتباط با روابط ایران و مصر گفت: بین ما و مصر مشترکات زیادی وجود دارد و مصر یک کشور موثر و تاثیرگذار در جهان اسلام و عرب است.

وی با بیان اینکه هم مردم مصر به ایران علاقمند هستند و هم مردم ایران به مصر علاقه دارند، گفت: ما با آقای السیسی از زمانی که روی کار آمدند صرف نظر از چالش‌ها و مسائلی که در درون مصر وجود داشت اولین نقطه همکاری مشترک ما موضوع سوریه بود؛ رویکرد آقای السیسی در ارتباط با سوریه، مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری و فاصله گرفتن از این موضوع بود که برای تغییر نظام سیاسی در سوریه همکاری کند و باعث تشدید جنگ تروریستی در سوریه شود. با توجه به این نگاه ما گفت‌وگوهای امنیتی با یکدیگر در این رابطه را شروع کردیم.

وزیر امور خارجه افزود: آخرین اتفاقی که در ارتباط با روابط ایران و مصر اتفاق افتاد این بود که سلطان عمان یک هفته بعد از سفری که به مصر داشتند به تهران آمدند. ایشان در جریان سفر به مصر گفت‌وگوهایی را با رئیس‌جمهور مصر درخصوص ضرورت روابط تهران و قاهره داشتند. سلطان عمان در سفر به تهران در این ارتباط حامل پیامی بودند. این پیام در عالی‌ترین سطح در ایران دریافت شد و سلطان عمان پاسخ مثبتی را دریافت کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه در حال طراحی هستیم که در زمان مناسب و براساس برنامه‌ای که با کشور مصر تنظیم می‌کنیم، شاهد ارتقاء روابط دو کشور باشیم، تاکید کرد: ما هیچ‌گونه محدودیتی برای توسعه همه‌جانبه روابط با مصر نداریم و از توسعه روابط با مصر استقبال می‌کنیم.

منبع : ایسنا

همچنین بررسی کنید ...

سهم کشور از برق هسته‌ای چه مقدار است؟

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که ایران قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ۲۰ هزار …