چهارشنبه 9 اسفند 1402

واکنش‌ها به سفر رییسی به سوریه

53453455555 - واکنش‌ها به سفر رییسی به سوریه

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن نگران‌کننده خواندن تعمیق روابط ایران و سوریه، از کشورهای جهان خواست که روابط خود را با دمشق عادی‌سازی نکنند.

«ودانت پاتل» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه از سفر آیت‌الله دکتر «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران به سوریه و نتایج این سفر ابراز نگرانی کرد.

پاتل طی نشست خبری روزانه، در این‌باره گفت: «باید بگویم که رژیم ایران و رژیم اسد به تعمیق روابط خود ادامه می‌دهند که این نه تنها برای متحدان و شرکای ما و کشورهای منطقه، بلکه برای جهان به طور گسترده‌ای نگران‌کننده است».

وی در پاسخ به سوالی برای اظهار نظر درباره سفر رئیسی به دمشق، مدعی شد: «این دو رژیم‌هایی هستند که به مشارکت در فعالیت‌های شرورانه و ثبات‌زدا نه فقط در کشورهای نزدیک خود بلکه در کل منطقه ادامه می‌دهند».

این مقام آمریکایی در تلاش برای منصرف کردن کشورهای عربی از احیای روابط دیپلماتیک با سوریه، اظهار داشت: «ما همچنان بر این باوریم که روابط با رژیم اسد را نباید احیا کنیم. ما از عادی‌سازی روابط کشورهای دیگر با دمشق نیز حمایت نمی‌کنیم و این مسئله را بارها برای شرکای خود روشن کرده‌ایم».

پاتل همچنین افزود: «ایالات متحده معتقد است که راهکار سیاسی که در قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد ذکر شده، تنها راه مناسب برای بحران سوریه است».

رئیسی روز چهارشنبه در صدر هیأتی عالی‌رتبه به دمشق رفت و با «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه و مقامات این کشور دیدار کرد.

شبکه «المیادین» نیز گزارش داد که در سفر رئیسی به دمشق، تفاهم‌نامه‌های متعددی بین طرف‌های ایرانی و سوری امضا می‌شود و موضوع اقتصادی در رأس گفتگوهای طرفین قرار دارد.

منبع : فارس

همچنین بررسی کنید ...

قاهره: هرگز ارتباطمان را با تهران قطع نکردیم

سخنگوی وزارت خارجه مصر با پرداختن به آخرین تحولات تهران و قاهره گفت که روابط …