آیا بحران بورس جدی است؟

بحران دو روز اخیر بازار بورس و ریزش ۵ درصد سوالات زیادی را درباره این بازار به وجود آورده است. شاهین احمدی، کارشناس بورس می گوید پول بین بازارها در تردد است و قاعده بازار است، اگر ابهام در یک بازار ایجاد شود، پول‌ها به سمت بازار دیگری مانند دلار می‌رود و روی قیمت دلار تاثیر می‌گذارد.

حمیدرضا جیهانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه نیز معتقد است این بازار فراز و فرودهای سریع دارد و کسانی‌که تخصص مالی و بورسی ندارند، نبایستی بطور مستقیم وارد بازار شوند و بهتر است از طرق غیرمستقیم مثل سبدگردانی و صندوق‌ها وارد شوند. بحران دو روز اخیر بازار بورس و ریزش ۵ درصد سوالات زیادی را درباره این بازار به وجود آورده است؛ برخی نیز معتقدند طبق قانون بازار می‌تواند تعطیل شود، اما هنوز خبری از این اتفاق نیست. با توجه به حضور کثیر سهامداران کم اطلاع با رفتار هیجانی، احتمال خروج سرمایه از این بازار نیز زیاد است که می‌تواند به همین شکل ناآگاهانه بر دیگر بازارها نیز تاثیر منفی بگذارد.
شاهین احمدی، کارشناس بازار بورس، درباره احتمال تعطیل شدن بورس پس از زیان‌های پی در پی به «انتخاب» گفت: لفظِ «باید» در این قانون وجود ندارد و در بند قانونی آن «اختیار» آمده است. شرایط کشور شرایط پیچ حساس کنونی است، هم از نظر سیاسی وضعیت مبهم است و نمی‌دانیم وضعیت برجام چه می‌شود و آژانس چه می‌کند، هم از نظر اقتصادی وضعیت مبهم است. در این شرایط با کارهایی که شورا رقابت و وزارت صمت در حوزه قیمت گذاری کرده اند مقابل سودآوری شرکت‌ها را گرفته اند. دست کاری در این بازار خیلی زیاد است. بحث انتشار اوراق نیز مطرح شده است و مشخص نیست چه اتفاقی می‌افتد. پول بورس یک پول ترسو است و ممکن است سهام داران به سرعت در این مواقع پول خود را خارج کنند و زیان‌ها جدی شود.
وی درباره احتمال سرازیر شدن نقدینگی بورس به سمت بازار دلار گفت: پول بین بازارها در تردد است و قاعده بازار است، اگر ابهام در یک بازار ایجاد شود، پول‌ها به سمت بازار دیگری مانند دلار می‌رود و روی قیمت دلار تاثیر می‌گذارد.
احمدی درباره تجربه این اتفاق در گذشته گفت: فکر می‌کنم این اتفاق اولین بار بود و قبلا شاهد این نبودیم که دو روز شاخص‌ها منفی ۵ بخورد. برای روند پیش رو نیز من پیش بینی ندارم، چون فضا از نظر سیاسی و اقتصادی مبهم است.

مبنای سرمایه گذاری بازار سرمایه پیش بینی سودآوری شرکت‌ها در آینده است

حمیدرضا جیهانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه نیز درباره نوسانات روزهای اخیر در بورس به «انتخاب» گفت: بازار سرمایه یک بازار متفاوت از دیگر بازارها است. در فضای بازار سرمایه، مبنای سرمایه‌گذاری پیش بینی سودآوری شرکت‌ها در آینده است و بدلیل قابلیت نقدشوندگی بسیار بالا، تحت تاثیر شرایط روزمره قرار دارد و فراز و فرودها در همین راستا شکل می‌گیرد. البته در سال‌های اخیر که سهامداران هیجانی وارد بازار بورس شدند، با هر گونه خبر اقتصادی یا سیاسی یا مشاهده تغییر روند در تابلو بورس رفتارهای شتاب‌زده انجام می‌دهند و در صف‌های خرید یا فروش وارد شده و نقدینگی خود را خارج می‌کنند.
وی درباره تجربه اصلاح ۵ درصد در دو روز افزود: این اتفاق عجیب نیست. هفته‌های اخیر را نگاه کنید، شاخص از ابتدای رشد اخیر تا الان بیش از ۳۰ درصد رشد داشته است، و از آنجایی‌که ذات بازار سرمایه روندهای رشدی اصلاحی است، روزهای منفی هم جزیی از ذات بازار است. این بازار فراز و فرودهای سریع دارد و کسانی‌که تخصص مالی و بورسی ندارند، نبایستی بطور مستقیم وارد بازار شوند و بهتر است از طرق غیرمستقیم مثل سبدگردانی و صندوق‌ها وارد شوند. اگر هم قصد سرمایه‌گذاری بلندمدتی در این بازار داشته باشند، از سودهای تقسیمی سالانه شرکت‌ها بهره می‌برند.

جیهانی درباره احتمال تعطیل شدن بورس گفت: بند ۳ ماده ۴ دستورالعمل اجرایی شرایط اضطراری موضوع ماده ۳۲ قانون بازار اشعار می‌دارد که اگر طی یک روز با کاهش ارزش بیش از ۵ درصد بازار مواجه شدیم با تشخیص سازمان بورس امکان توقف معاملات از طریق شورای عالی وجود دارد؛ که البته این کار به لحاظ حرفه‌ای از نگاه بورسی‌ها مذموم و خلاف قاعده است؛ چرا که ذات بازار سرمایه نوسانات دایمی است.

منبع : انتخاب

همچنین بررسی کنید ...

حذف گزینه‌ «عجله دارم» و «عجله ندارم» در تاکسی‌های اینترنتی

مسافران و رانندگان تاکسی‌های اینترنتی، منتظر تحولات جدید باشید! استفاده از تاکسی‌های اینترنتی در سال‌های …